Круглий стіл «Конституція України: наші права і обов’язки» у Хмельницькому національному університеті

28 червня у Хмельницькому національному університеті відбувся круглий стіл «Конституція України: наші права і обов’язки», приурочений до Дня Конституції України.

Учасниками заходу були викладачі кафедр нашого навчального закладу, співробітники та здобувачі освіти різних спеціальностей нашого університету, а також викладачі кафедри права: доктор юридичних наук, доцент Олександр Пундата кандидат юридичних, доцент Ольга Когут. Приємно зазначити, що онлайн захід відвідали близько 100 осіб.

Модераторами зустрічі були Інна Горячок – завідувач відділу навчально-виховної роботи, кандидат педагогічних наук, доцент та Микола Вавринчук – завідувач кафедри права, кандидат політичних наук, доцент, відмінник освіти України, заслужений працівник освіти України.

Метою круглого столу було вшанування державного свята та обговорення основного Закону України – Конституції України. Вступне слово було надано Інні Горячок, яка привітала всіх учасників з державним святом і наголосила на актуальності проведення такого заходу.

Микола Вавринчук акцентував увагу присутніх, що Конституція України зазначає – наша країна є правовою державою, яка базується принципах поваги до особи, недоторканості її прав та свобод, заборони дискримінації, верховенства права та дотримання законів. Захист суверенітету та територіальної цілісності є найважливішою функцією держави та справи всього українського народу.

Прийняття Основного Закону України 28 червня 1996 року стало важливим етапом утвердження державності та мало величезне політично-правове значення для розвитку української нації й громадянства суспільства. Зауважив, що сучасна Конституція – це ядро національної правової системи України. Кожна стаття підкріплюється законом, кожен закон, у свою чергу, підкріплюється постановою Кабінетом міністрів України.

Також зазначив, що Конституція України зорієнтована на людину, гуманістичні цінності та правові відносини між суспільством і державою. Венеціанська комісія визначила нашу Конституцію України однією з найдемократичніших у Європі.

Також було згадано історію цього свята, доленосне минуле, надано історичну довідку (Руська Правда, Литовський статут, революція під проводом Богдана Хмельницького та відродження козацької державності, Гадяцький договір), зміни та особливості сучасного Основного закону.

Дуже приємно зазначити, що наше студентство є політично-свідомими громадянами. Під час онлайн-зустрічі вони активно брали участь в обговоренні основних засад Конституції Пилипа Орлика, Статуту про державний устрій, права і вільності УНР та статей Основного Закону України.

Як зазначив модератор зустрічі Микола Вавринчук, головною ознакою демократичної країни є Конституція держави, гарантування прав і свобод громадян, і як вони виконуються. Як вказано в Конституції, Україна – суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. І сьогодні, ми ціною власного життя та самопожертви, ми виборюємо свої права, кордони, цільність від російського агресора. На жаль, під час воєнного стану вносити зміни до Конституції заборонено, однак кожен громадянин може захищати свої права та обов’язки в адміністративних судах.

Життя продовжується…, і на сьогодні, новітній конституційний процес нерозривно пов’язаний із відновленням української державності. Знання Конституції та знання української мови мають бути основними постулатами кожного громадянина, а ствердження прав і обов’язків громадянина – головним обов’язком держави.