10 грудня 1948 року Генеральна Асамблея ООН урочисто прийняла ЗАГАЛЬНУ ДЕКЛАРАЦІЮ ПРАВ ЛЮДИНИ, і це стало важливою подією, яка, починаючи з 1950 року, щорічно відзначається як День прав людини. Долучилась до заходів, присвячених проблемам захисту прав людини, і кафедра права.
9 грудня для студентів першого, другого та третього курсів спеціальності ПРАВО було проведено круглий стіл «ПРАВА ЛЮДИНИ В УКРАЇНІ: СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ».
Фото 2
Завідувач кафедри права Микола Вавринчук акцентував увагу присутніх на тому, що Загальна Декларація прав людини стала першим документом, який на міжнародному рівні проголосив основні громадянські, політичні, соціальні, економічні та культурні права. Фундаментальні положення Декларації були покладені і в основу Конституції нашої держави – верховенство прав людини, рівність і непорушність її прав, права людини на свободу і особисту недоторканість, на достатній рівень життя тощо.
Студенти виступили з цікавими доповідями, присвяченими історичним аспектам прийняття Загальної Декларації прав людини, аналізу основних положень як Декларації, так і Конституції України. Так, Вікторія Сорохманюк проаналізувала передумови та історію створення Декларації прав людини.
Наталя Гончарук охарактеризувала значення Загальної декларації прав людини, яка стала не лише першим міжнародним стандартом у сфері прав людини, а і фундаментом, на основі якого відбувалася та відбувається вся міжнародна та внутрішньодержавна нормотворчість у цій сфері.
Юля Янюк зупинилась на аналізі особливостей та змісту політичних прав людини та громадянина.
Катерина Подлісна охарактеризувала зміст права на свободу мирних зібрань та наголосила на необхідності прийняття спеціального законодавчого акту у цій сфері.
Аналізу соціальних прав і свобод присвятила свій виступ Руслана Решетарчук. Вона зупинилась на характеристиці поняття соціальної держави, розкрила зміст окремих соціальних прав, закріплених у Конституції України, а також висвітлила сутність соціальних гарантій.
Богдана Абраменко зупинилась на змісті колективних прав у Загальній декларації прав людини: права народів; права національних, етнічних, релігійних і мовних меншин; права корінних і таких, що ведуть племінний спосіб життя народів.
Аліна Керекеша проаналізувала окремі аспекти юридичного закріплення прав людини і громадянина в Конституції Республіки Білорусь, а також висвітлила негативні прояви дотримання цих прав у державі на сучасному етапі.
І на завершення круглого столу Вікторія Мороз розповіла про особливості діяльності Європейського суду з прав людини, завдання якого полягає у забезпеченні дотримання державами прав і гарантій, які закріплені в Конвенції про захист прав людини та основних свобод.
В цілому круглий стіл пройшов досить продуктивно, зокрема були зроблені конкретні висновки та висловлені пропозиції щодо ефективності реалізації норм Загальної декларації прав людини в положеннях національного законодавства та у правозастосуванні.
А 10 грудня викладачі кафедри права взяли участь у науково-практичному круглому столі «Захист прав людини в Україні: сучасний стан та перспективи вдосконалення», який відбувся в Хмельницькому університеті управління та права імені Леоніда Юзькова. З надзвичайно цікавими доповідями виступали судді Конституційного Суду України, представники судових та правоохоронних органів, Центру надання безоплатної правової допомоги, науковці.